Jazda motocyklem to wielka frajda, ale też spore ryzyko. Podpowiadamy jak zminimalizować je przy pomocy 8 prostych patentów.

Bezpieczeństwo na motocyklu zależy w większości od nas samych – od tego jaką mamy świadomość zagrożeń i jak dobrze przewidujemy. Kierowcę samochodu chroni gruba warstwa systemów bezpieczeństwa, nas niestety wyłącznie własny instynkt samozachowawczy. Dobre przygotowanie do bezpiecznej jazdy nie jest jednak czarną magią. Choć, rzecz jasna, nic nie zastąpi doświadczenia i dobrej techniki jazdy, warto poznać także kilka patentów, które pomogą poprawić własne bezpieczeństwo. 

1. Chroń ciało

Kask to podstawa – chyba nie ma już motocyklisty, który by tego nie wiedział. Ale pamiętaj, że chroni tylko dobry kask – markowy, nieuszkodzony i w miarę nowy. Oczywiście taki, który posiada certyfikat ECE R22.05, idealnie jeśli ma jeszcze SNELL. Nigdy nie kupuj kasku używanego – nigdy nie wiadomo czy nie brał udziału w wypadku. Zawsze stosuj pełną odzież motocyklową. Nawet z pozoru niegroźny wypadek na motocyklu może skończyć się długotrwałą i kosztowną rehabilitacją kostki, kolana lub biodra. Odporna na ścieranie odzież motocyklowa wyposażona jest w protektory, które chronią przed skutkami większości upadków.

2. Jesteś niewidoczny

Motocyklistę wcale nie tak łatwo zauważyć. Jeszcze trudniej prawidłowo ocenić jego prędkość – dla wielu kierowców jesteśmy tylko małą plamką. Najbezpieczniej jest przyjąć założenie, że jesteśmy niewidoczni. Zawsze zakładaj, że kierowca, który zamierza wyjechać z drogi podporządkowanej, może cię nie widzieć. Podczas jazdy cały czas trzymaj dwa palce na klamce hamulca

3. Lewoskręty to zło

Lewoskręt jest miejscem, gdzie wyjątkowo często dochodzi do wypadków. Przed każdym skrzyżowaniem, na którym jest możliwość skrętu w lewo, zwolnij i bardzo uważaj. Zachowaj ostrożność także wtedy, gdy sam wykonujesz taki manewr. 

4. Lusterka sprawdzaj dwa razy

Kiedy wjeżdżasz na autostradę pasem rozbiegowym, przed zmianą pasa ruchu albo przed rozpoczęciem wyprzedzania dokładnie sprawdź lusterka. Nie każdy kierowca będzie tak świadomy i ogarnięty, by wpuścić cię przed siebie. Pamiętaj, żeby sprawdzać także lusterka kiedy zatrzymujesz się na światłach. Uderzenie w tył pojazdu to standard, a nie zapominaj, że jesteś motocyklistą. Stając na światłach, miej zawsze włączony pierwszy bieg i wciśnięte sprzęgło, byś mógł ruszyć w każdej chwili.

5. Obserwuj nawierzchnię

Nie chodzi o gapienie się pod koło, bo to niebezpieczne. Po prostu skanuj drogę przed sobą, zwracając uwagę na to, czy nie ma tam plam oleju lub paliwa, kolein, piasku albo innych niespodzianek, które mogą stwarzać zagrożenie. 

6. Poznaj język pojazdów

Ruch drogowy może odbywać się płynnie, ponieważ kierowcy zachowują się przewidywalnie i pozwalają odczytać swoje intencje. Jeśli będziesz zachowywać się tak samo – zminimalizujesz ryzyko wypadku. Zadbaj, by twoje manewry były jasne i czytelne dla innych kierujących, sygnalizuj zamiary i wpasuj się w rytm ruchu drogowego. Obserwuj także działania innych kierujących biorąc pod uwagę zasadę ograniczonego zaufania.

7. Szanuj ślepe zakręty

Ślepy zakręt oznacza, że nie widzisz co znajduje się za jego szczytem. A może tam być piasek, olej, dziecko lub popsuty traktor. Może także być tam zacieśniający się promień zakrętu, więc jeśli wejdziesz w niego ze zbyt dużą prędkością, nie będziesz w stanie zareagować na zagrożenie. W najgorszym razie wyjedziesz na przeciwległy pas albo wypadniesz z drogi. Wchodź ostrożnie po zewnętrznej – będziesz widział większy obszar. 

8. Daj się zauważyć

Nie jest tajemnicą, że jasne i jaskrawe kolory są lepiej widoczne niż szarości i czernie. Zadbaj o to, by mieć jakieś jasne, odblaskowe elementy na kurtce. Wybierz jasny kask zamiast czarnego. Jeśli mierzi cię jazda w kamizelce odblaskowej, zatroszcz się o inne, dobrze widoczne elementy odzieży. Na pasie ruchu zawsze ustawiaj się tak, by kierowca mógł cię zauważyć.